ATRAKCJE
OKOLICA
Gardna Wielka, jak i cała gmina Smołdzino, zachwyca wspaniałą, nieskażoną przemysłem przyrodą. Można tu podziwiać morze, jeziora Gardno , Łebsko, Dołgie Małe i Dołgie Wielkie, góry, niziny oraz ruchome wydmy – unikat na skalę Europy.
W niedalekiej odległości od Gardny Wielkiej znajdują się przepiękne nadbałtyckie plaże w Rowach, Ustce, Poddąbiu, Dębinie, Orzechowie i Czołpinie.
U nas gniazduje orzeł bielik, na plaży wypoczywają foki a w rzece Łupawa króluje troć. Czyste środowisko naturalne, bogata szata roślinna i liczna populacja dziko żyjącej zwierzyny to wszystko stwarza znakomite możliwości rekreacji i wypoczynku.


ZWIEDZANIE
Dla osób, które chciałyby poznać historię regionu godnymi do zobaczenia będą:
Kościół parafialny w Smołdzinie wzniesiony w 1632 r. W kościele znajduje się wiele unikatowych zabytków, wczesnobarokowy ołtarz i barokowa ambona.
Kościół parafialny w Gardnie Wielkiej wybudowany w 1282 r. W kościele znajduje się stara granitowa chrzcielnica sięgająca być może czasów romańskich i ekspresjonistyczny obraz w ołtarzu, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie, Zabytkowa Elektrownia Wodna w Smołdzinie (z 1935 r.), Latarnia Morska w Czołpinie, Wieża Widokowa w Czołpinie, obiekty byłej jednostki wojskowej w Czołpinie, Górę Rowokół z Wieżą Widokową (115 m n. p.m.), Diabelski Kamień w Gardnie Wielkiej, Przystań żeglarską, Wyrzutnię Rakiet w Rąbce (13 km od Gardny W.)
REKREACJA
Gardna Wielka, jak i cała gmina Smołdzino to świetne miejsce na rowerowe i piesze wycieczki. Główne szlaki turystyczne biegną równolegle do brzegu morza przecinając wzdłuż cały Słowiński Park Narodowy.
NAJPOPULARNIEJSZE SZLAKI ROWEROWE: Międzynarodowy Nadmorski Szlak Rowerowy R-10 Świnoujście- Kołobrzeg-Hel liczący 368,42km. Rowerowy Szlak Słowińców-29,47km, Szlak Zwiniętych Torów-20,77km, Ósemka wokół jezior Gardno i Łebsko-82,19 km. Bardzo popularna jest trasa wokół jeziora Gardno ma około 22 km.
WYPRAWY WĘDKARSKIE – Gmina Smołdzino zaprasza wszystkich amatorów wędkowania do korzystania z łowisk położonych na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Ustka i usteckie kutry zapraszają miłośników wędkarstwa na wyprawy połowu ryb na pełnym morzu.
SPORTY WODNE – jezioro Gardno jest miejscem gdzie można uprawiać sporty wodne, pływać kajakami, uprawiać kite- surfing czy wind surfing. SURF CAMP GARDNO jest najlepszym miejscem gdzie można wypożyczyć kajaki, wynająć instruktora kite- lub wind surfingu.
SPŁYWY KAJAKOWE – Słupia i Łupawa to łagodne rzeki, które warto przebyć kajakiem. Spływy to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Organizowane są dla dzieci i dorosłych.


ATRAKCJE









CO WARTO ZOBACZYĆ
MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH – Zatrzymana w pamięci ginąca kultura Słowińców.
Na dziesięciu wystawach stałych prezentowane jest życie dawnych mieszkańców wsi od przełomu XIX do połowy XX w.
Można tu obejrzeć wnętrza domostw i zabudowań gospodarczych a także poznać zajęcia ówczesnej społeczności rybackiej.
LATARNIA MORSKA W CZOŁPINIE –
Wybudowana około 1000 m od brzegu pomiędzy Łebą a Rowami, na wysokim wzgórzu, wznosi się na wysokość 25m.
Z tarasu latarni rozciąga się widok na ruchome wydmy.
GÓRA ROWOKÓŁ – czyli święta góra słowińców leży w okolicy Smołdzina, a jej wysokość to 115m n. p. m.
Z daleka przypomina stożek wygasłego wulkanu. Na szczycie znajduje się wieża widokowa z której roztacza się rozległy widok na piękny pejzaż okolicy.
MUZEUM PRZYRODNICZE SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO W SMOŁDZINIE – Prezentuje ono przyrodę najważniejszych ekosystemów Słowińskiego Parku Narodowego: plaża, wydmy,jeziora,lasy,ochrona przyrody i archeologia.
RUCHOME WYDMY – swoją nazwę zawdzięczają temu , że każdego roku przemieszczają się one ku wschodowi o kilka-kilkanaście metrów. Jest to efekt stałego zachodniego wiatru, w wyniku którego ziarenka piasku przemieszczają się z zachodu na wschód. Stąd zachodni stok wydm jest łagodny i długi a wschodni krótki i stromy. Największa wydma ma obszar ok.500hektarów a najwyższa (Łącka Góra) ma 42 m wysokości.
SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY – utworzony w celu osłony bagien, torfowisk, jezior, przybrzeżnych łąk, borów i lasów a zwłaszcza wydmowego pasa mierzei z wyjątkowymi w całej Europie ruchomymi wydmami. Park rozpościera się od Łeby do Rowów, zajmuje 33 tysiące hektarów w tym jezioro Gardno. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych parków w Polsce z pięknymi jeziorami, wysokimi wydmami i zachwycającym Morzem Bałtyckim.